Skip to main content

Nagorno-Karabah: Šta je potpisano i kako je Azerbejdžan okrenuo situaciju u svoju korist

Mirovni sporazum u Nagorno-Karabahu izazvao je oprečne reakcije iz Azerbejdžana i Armenije. Koliko možemo govoriti o konačnom miru i kakva je uloga velikih sila na tom području, za Klix.ba je komentirao Jahja Muhasilović, profesor i geopolitički analitičar.



Do sada smo mogli svjedočiti desetinama potpisanih sporazuma između Azerbejdžana i Armenije kada je u pitanju regija Nagorno-Karabah. Nekoliko dana nakon potpisanih sporazuma sukobi su se nastavljali, a zvaničnici su okrivljavali jedni druge za kršenje primirja.

Ovaj put, ukoliko se analizira sve što je potpisano, novi mirovni sporazum čini se kao najozbiljniji, a raspoređivanje ruskih snaga dovoljno govori o svemu.

"Mislim da je ovaj sporazum najozbiljniji. Bilo je pokušaja primirja i ranije, međutim, ovaj put se sve čini ozbiljnijim s obzirom na to da su i ruske trupe poslane u taj region. Samo njihovo pozicioniranje u toj regiji govori dosta o tome", rekao je na početku razgovora za Klix.ba Muhasilović.

Odnos Turske i Rusije, kada se govori o Nagorno-Karabahu, u posljednje vrijeme bio je čudan. Rusija je prešutno prepustila ulogu "vođe" Turskoj te je jasno istakla da će se umiješati jedino u slučaju ako se sukob prenese na armensku teritoriju. Iako mnogi misle da je u ovom odnosu snaga Rusija izgubila utjecaj na Kavkazu, Muhasilović smatra kako slabljenje ruskog utjecaja nije opcija.

"Slabljenje ruskog utjecaja kratkoročno nije opcija. Ne treba zaboraviti činjenicu da su Rusi već duži niz godina sugerirali Armeniji da prepusti jedan dio te regije Azerbejdžanu kako bi taj sukob de fakto prestao. Međutim, na jednom od sastanaka Armenci su takvu opciju žustro odbili i od tada su faktički prepušteni sami sebi", nastavlja Muhasilović za Klix.ba.

Odnos Vladimira Putina i armenskog premijera Nikola Pashinyana već odavno nije idealan, a sve je to utjecalo i na "hladniji" odnos Rusije prema Armeniji.

"Veoma je bitan odnos Putina i Pashinyana. Armenijom su dugo vladali ljudi koji su bili odani Kremlju. S druge strane, Pashinyan je osnovao nevladinu organizaciju koja je prerasla u političku stranku te od samog početka nije bio u najboljim odnosima s Rusijom", ističe Muhasilović.

Rusija poslala poruku

Ruski zvaničnici su već ranije izjavili kako neće vojno intervenirati u regiji Nagorno-Karabah osim ako taj sukob direktno pređe na teritoriju Armenije. Armenski predsjednik molio je Putina da pošalje vojsku u ovu regiju, međutim Putin je to izričito odbio. Posljednjim mirovnim sporazumom upravo su ruske snage stacionirane na liniji razgraničenja, a mnogi to definiraju upravo kao poruku Rusije svim bivšim sovjetskim državama.

"To nije poruka samo Armeniji, već svim bivšim sovjetskim republikama koje Rusija smatra svojim interesom. Ukoliko na bilo koji način budu sarađivali sa zapadom, snaći će ih ista sudbina kao i Armeniju te će biti prepušteni sami sebi", konstatuje Muhasilović.

Potencijal za sukob postoji, ali je znatno manji

Regija Nagorno-Karabah izučavana je na mnogim univerzitetima kao tipičan primjer "zaleđenog sukoba". Kako ističe Muhasilović, mjesta za sukob nakon ovog sporazuma sve je manje.

"Taj sukob uvijek ima potencijal da eskalira, međutim sve je manja vjerovatnoća za to. Na južnoj strani ove regije pretežno žive Azeri, tako da će ova podjela zadovoljiti i neke etničke principe", kaže Muhasilović za Klix.ba.

Mirovnim sporazumom Azerbejdžanu su prepuštene regije Lachin, Agdham i Kelbajar te je armenskoj strani ostavljen samo koridor dužine 5 kilometara kojim će se povezati s Armenijom. Takav raspored vrlo lako može dovesti do stvaranja novih enklava.

Muhasilović ističe kako je taj prostor pun enklava zahvaljujući prije svega Sovjetskom savezu koji je crtanjem granica na tom području osigurao svoju stalnu prisutnost.

Brojni faktori utjecali na slabljenje Armenije

Sukob u Nagorno-Karabahu započeo je krajem osamdesetih godina, a 1994. godine Armenija je proglasila pobjedu u ovom području. Od tada, uz manje ili više odstupanja, situacija u regiji ostala je nepromijenjena. Dvadeset šest godina poslije Azerbejdžan je u potpunosti preokrenuo situaciju u svoju korist i vratio veliki dio teritorije. Razloga za ovakvu promjenu u odnosu snaga ima mnogo ističe Muhasilović.

"Demografija je bitan faktor. Raspadom Sovjetskog saveza Armenija je imala 4 miliona stanovnika, dok je Azerbejdžan imao sedam. Danas, Armenija ima 3 miliona, dok Azerbejdžan ima 10, tako da se ta razlika u stanovništvu povećala. Azerbejdžan je ekonomski mnogo jača država, što znači da imaju i veće vojne potencijale u odnosu na Armeniju. Za razliku od Armenije koja je oružje nabavljala od Rusije, Azerbejdžan je uložio mnogo više novca u nabavku moderne opreme iz Turske, Izraela i drugih zapadnih država", tvrdi profesor.

Ipak, izostanak ruske podrške Armeniji najveća je prednost Azerbejdžana.

"Početkom devedesetih Armenija je imala otvorenu podršku Rusije u sukobu. Sada, zbog narušenih odnosa predsjednika Armenije i Putina, podrška je izostala i bili su prepušteni sami sebi", zaključio je u razgovoru za Klix.ba Jahja Muhasilović.

Source: Klix.ba

Date: 10.11.2020.

Comments

Popular posts from this blog

Why Balkans matter for Turkey?

In the last few years we are witnessing a shift in Turkey’s foreign policy, moving from once being a bastion of Western civilization to a more undefined Eurasian understanding. Turkey’s leadership started flirting more actively with Moscow with ties getting normalized, after the apology for downing of a Russian airplane over Syria. Vladimir Putin was faster than Western politicians in condemning the failed coup. Some even say Putin himself warned Turkey’s president that coup is under its way. Disappointed with Western’s attitude, Ankara started more openly speaking of getting even closer with Kremlin. President of Turkey and political establishment in Ankara are sending threatening messages to Western leaders regarding the Turkey’s NATO membership and recently went even as far to announce a possible referendum on abandoning EU accession process. Besides the threatening rhetoric definitely there were some moves in recent months confirming this stance of Ankara. Turkey’s political elit

Justinijan - otac rimskog prava

Piše: Jahja Muhasilović Vidi: http://faktor.ba/balkanci-koji-su-promijenili-tok-historije-justinijan-otac-rimskog-prava/ Gotovo da se može tvrditi kako Evropsku civilizaciju za razliku od drugih kultura razlikuje njena jaka privrženost vladavini prava. Pored pripadnosti Kršćanskoj vjeri i Grčko-rimskom kulturno-historijskom naslijeđu, jedan od bitnih stubova na kojima počiva evropska civilizacija jeste rimsko pravo. Od kada su temelji demokratije udareni u antičkoj Grčkoj, ovaj kontinent je uz uspone i padove kroz historiju, uspio da razvije sofisticaran sekularni pravni model više nego ijedna druga civilizacija. Zapadni svijet za doprinos razvoju pravnog sistema prvenstveno ima zahvaliti jednoj historijskoj ličnosti sa naših prostora. Riječ je o Justinijanu Bizantijskom caru, rodom iz blizine Skoplja. Justinijan slovi za najvećeg bizantijskog cara svih vremena. Zbog politike obnove Rimskog carstva, uspio je da pod zastavu Bizantije povrati mnoge bivše rimske pokrajine pr

Konstantin Veliki – utemeljitelj “kršćanske Evrope”

Piše: Jahja Muhasilović Vidi:http://faktor.ba/balkanci-koji-su-promijenili-tok-historije-3-konstantin-veliki-utemeljitelj-krscanske-evrope/ Jedan od bitnih stubova na kojem počiva Zapadna civilizacija je pripadnost Kršćanskoj vjeri, stoga se ona danas naziva i Judeo-kršćanskom civilizacijom. M eđu ličnostima koje su najviše utjecale da se tada “civilizovana” odnosno rimska Evropa kristijanizira je osoba sa naših područja. Riječ je o Konstantinu Velikom, rimskom caru rodom iz okoline Niša, koji Milanskim ediktom 313. godine dozvoljava slobodu Kršćanstvu nakon dugog perioda progona koji su pripadnici ove abrahamske vjere trpili od strane politeističke vlasti iz Rima. On je ujedno i prvi rimski car koji prihvata ovo monoteističko učenje (kršten je na samrtn ičkoj postelji ), te time ulazi u historiju kao prvi rimski car kršćanin. Konstantin je svojim djelovanjem kao car, pored samog Isusa i Svetog Pavla možda ličnost koja je imala najviše utjecaja u oblikovanju Kršćanstva. Od